Historie / zakladatelé

Federaci založil Hirokazu Kanazawa v roce 1978, po prudkém rozkolu s Japonskou asociací karate (JKA). Již rok po založení měl SKIF třicet poboček v Japonsku a osm v zámoří. Shotokan Karate-do International Federation (SKIF, anglický přepis) je největší organizace stylu Šótókan v karate. SKIF má po celém světě více než dva a půl milionů členů ve více než sto dvaceti zemí světa. V roce 1983 se konalo první mistrovství světa ve SKIFu.

Hirokazu Kanazawa 金澤 弘和

  • 3. května 1931 – 8. prosince 2019 byl japonský instruktor Shotokan karate.

Je zakladatelem organizace Shotokan Karate-do International Federation (SKIF) – Mezinárodní federace Šótókan Karate-do, (listopad 1978) poté, co opustil Japan Karate Association (JKA) – Japonskou asociaci karate. Kanazawa je jeden z mála mistrů, kteří dosáhli 10. danu, nejvyššího stupně, který může karatista dosáhnout. Kanazawa vyhrál úplně první mistrovství Japonska v kumite v roce 1957. Měl zlomenou ruku a přece bojoval – nechtěl zklamat svoji matku, která jela velkou dálku, aby ho viděla zápasit. Následující rok vyhrál Kanazawa titul v kata i v kumite, kde se dělil o titul mistra Japonska s Takayuki Mikami. Vítězství v kumite předcházel jeden z nejzajímavějších okamžiků v historii turnajů Šótókan karate. Mikami a Kanazawa byli spolužáci i spolubydlící po celou dobu jejich kariéry karatistů, ale celý rok až do tohoto mistrovství spolu nebojovali, protože Mikami odjel vyučovat na 2 roky karate na Filipíny. Když spolu bojovali ve finále, udělali jen několik málo technik – znali se až příliš dobře. Kroužili kolem sebe a čekali na odkrytí toho druhého, ale to se nestalo a zápas byl standardně ukončen. Z tohoto důvodu oba dva instruktoři obdrželi titul mistrů Japonska v karate pro rok 1958.

Shotokan karate, který karate přinesl z Okinawy do Japonska. Kanazawa také jako jeden z prvních úspěšně absolvoval tréninkový program JKA instruktorů (předtím než se Kanazawa od JKA odštěpil, aby založil svoji organizaci SKIF). V tomtéž programu souběžně s Kanazawou také graduovali Takayuki Mikami a Eiji Takaura.

Evropská pobočka SKIFu je Shotokan Karate-do International European Federation (SKIEF) jejíž hlavním postavou je Hanši Širó Asano 9. DAN. Hanši Asano byl klíčovou postavou při vzniku SKIFu. Od 1.1.2013 se stává oficiálním představitelem Světové federace karate S.K.I.F. (titul kančó) nejstarší syn Kanazawy Nobuaki Kanazawa (40 let, v roce 2000 se stal Nobuaki mistrem světa SKIF v kumite.) Dosavadní kančó Hirokazu Kanazawa vystupuje v současné době jako soke, tedy zakladatel této organizace.


Charakteristika
Škola Shotokan je obvykle rozdělena do tří částí: Kihon (základní techniky), kata (formy nebo vzory pohybů krátkého simulovaného boje s jedním či několika imaginárními protivníky) a kumite (boj-zápas). Také yakosoku kumite (tzv. řízené formy kumite). Techniky v kihon a kata se vyznačují dlouhými a hlubokými postoji, které poskytují stabilitu a umožňují silné pohyby.
Shotokan je považován za tvrdý styl karate.

Filosofie
Gičin Funakoši vymyslel Šótó nidžúkun (20 pravidel karateky), které tvoří základy umění. V těchto dvaceti pravidlech, založených především na Bušidó a Zen, leží filozofie Šótókan. Funakoši byl přesvědčený, že prostřednictvím praktikování karate a těchto dvaceti pravidel by měl karatista zlepšit sám sebe.

Stupně technické vyspělosti
Stejně jako u mnoha bojových umění, Shotokan používá systém barevných pásů k označení stupně technické vyspělosti (STV). Většina škol Shotokan používá Kyu (žák)/Dan (mistr) systém. V Shotokan SKIF je celkem 9 kyu (9-1) a 10 danů (1-10). STV kjú jsou označeny barvami od červené (9. kyu – nejnižší pás) až po hnědou (1. kyu – nejvyšší pás). STV dan (mistrovský stupeň) má vždy Zčerný pás. Některé školy používají na černém pásu pruhy pro označení STV. Mistr Gičin Funakoši měl STV Godan (5. dan).

Šótókan (松濤館, anglickým přepisem často „Shotokan“) je styl karate, který se vyvíjel z různých bojových umění. Tento styl karate zavedl Gičin Funakoši (船越 義珍, angl. přepisem: Gichin Funakoshi, 1868–1957) se svým synem Gigo (Jošitaka) Funakoši (1906–1945). Šótókan je v japonštině tvořeno třemi znaky kandži a v překladu znamená Dům vlnících se borovic. (松 [Šó/macu]-borovice, 濤 [tó]-vlny, 館 [kan]-budova.)